Глобална премиера на Porsche Cayenne Coupe во Шангај 2019

Потполно новото Porsche Cayenne Coupe, што беше најавено „изненадување“ од компанијата пред неколку дена, во Шангај, ја имаше својата глобална премиера

Пазарот во Кина е од големо значење за секоја глобална автомобилска марка па така и за Porsche.

Во Кина  Porsche  има годишна продажба од 80.000 автомобили и затоа и не изненадува што моделот Porsche Cayenne Coupe токму во оваа земја има светско деби.

Автомобилот се одликува со експлозивна атлетска става споредено со стандардната верзија на моделот, со две седишта во задниот ред, избор помеѓу стандарден, панорамски стаклен покрив или карбонски.

Друга интересна карактеристика на новиот автомобил е неговиот адаптивен спојлер на покривот кој автоматски се придвижува за 135 mm при преминување на границата од 90 km/h.

По пазарната промоцијата на Cayenne Coupe во мај, Porsche ќе предложи и верзија со 3.0 литарски турбо агрегат со 340КЅ и 450 Nm, и Cayenne Turbo Coupe со 4.0 литарски, V8 мотор со 550 КЅ и 770 Nm.

Втората помоќна изведба  забрзува од 0 до 100 km/h за само 3.9 секунди и постигнува максимална брзина од 286 km/h.

Стартната цена за Porsche Cayenne Coupe за пазарот во Германија изнесува 83.711 европски банкноти, додека топ верзијата Cayenne Turbo Coupe ќе чини 146.662 евра.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai Venue и официјално во Њујорк 2019!

Подновениот Audi R8 претставен во Њујорк 2019

Peugeot 508L PHEV со глобално деби на Шангај 2019

Renault City K-ZE електричен SUV промовиран во Шангај 2019

Шангај -светска промоција на првиот целосно електричен автомобил на Aston Martin

Во Шангај VW покрај Uz I.D. Roomzz concept и со SMV Concept и SUV Coupe Concept

Volkswagen ID. Roomzz Concept во Шангај 2019

Уловен новиот Ferrari FXX K Evo

Peugeot e-208 сака да биде најдобар автомобил на струја од ниската класа!