GM го ревидира амбициозниот план за производство на EV во САД

Во февруари 2022 година, извршната директорка на General Motors, Мери Бара, рече дека производителот на автомобили планира да испорача околу 400.000 електрични возила во Северна Америка до 2023 година, како дел од пошироката цел да произведе 1 милион електрични возила во регионот до 2025 година…

Сепак, доцнењето во вработувањето и обуката во напорите за производство на батерии ја принудија GM да ја преиспита својата амбициозна цел за производство на електрични возила за Северна Америка, според Motor1.

За време на повикот за заработка во К3 2022 година, Мери Бара (Meri Barra) рече дека целта за производство од 400.000 ЕV е одложена до првата половина на 2024 година, според Business Insider. Тоа е шест месеци зад првичната цел.

„Сите наши лансирања во 2023 година добро напредуваат. Сепак, поради малку побавниот почеток на производството на ќелии отколку што очекувавме, нашиот план сега е да произведеме 400.000 ЕV во Северна Америка во текот на 2022, 2023 година и првата половина на 2024 година.

Таа додаде дека сето тоа е предизвикано од тешкотиите при вработување и обука на 1.000 нови работници во фабриката за батерии во Ворен, Охајо. Бара објасни дека било потребно „малку подолго од очекуваното“ за ангажирање и обука на работници во новата фабрика за производство на батерии, која започна со производство во септември.

GM објави инаку силни резултати во текот на третиот квартал, вклучувајќи рекордни приходи во третиот квартал од 41,9 милијарди долари и двоцифрена маржа. Производителот на автомобили, исто така, освои повеќе од 8 отсто од американскиот пазар на електрични возила благодарение на рекордната продажба на Chevrolet Bolt EV и Bolt EUV.

„Нашите дилери и клиенти го прифатија Bolt поради неговиот опсег, технологија и вредност, помагајќи му да го продаде Ford-овиот Mach-E за повеќе од два спрема еден во септември“, напиша Барара во писмото на GM до акционерите за третиот квартал 2022 година.

Извршниот директор, исто така, истакна дека GM го зголемува производството на Bolt EV и Bolt EUV од 40.000 единици оваа година на 70.000 единици следната година.

Што се однесува до идните електрични модели на General Motors, таа рече дека неодамна претставените Chevrolet Equinox EV и GMC Sierra EV, заедно со Silverado EV и Blazer EV, се „камен темелник на нашата стратегија за брзо зголемување на волуменот на EV“.

Сите овие модели се „неверојатно добро примени од клиентите и експертите од индустријата“, истакнува Бара.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tesla Model S поминал најмногу во зимски услови

Во Италија по најтешките сообраќајќи на виновниците трајно ќе им се одземе возачката дозвола

Hyundai стана трет по големина производител на автомобили во светот

Ќе нема веќе „МК“ на табличките на возилата, возачите ќе мора да ги заменат со „НМК“

Од полноќ дизелот поевтинува за 2,5 денари

Нова Acura ZDX

Автомобили што наскоро ќе останат без „наследници“

Недостатокот на чипови ќе се „смири“ оваа 2023 но не од „здрави“ причини

Најбрзиот сериски автомобил на светот е од понудата на Ford!