Go-kart направен од Lego коцки и може да се вози!

Коцките на LEGO со децении се едни од нај забавните играчки што особено ни недостасуваат кога ќе одраснеме, а сега можеме да ги вратиме во секојдневниот живот…

Токму тоа го сторил Мет Дантон (Matt Danton).

Тој одлучи да направи 3Д модел на Lego go-kart во природна големина. Возилото е изработено од пластика и има електричен погон.

Комплетно функционален управувачки систем и сопирачките ги заокружуваат можностите на ова необично средство во сообраќајот.

Како и секој прототип, и овој бара рафинирање на некои слаби точки во конструцијата, но сепак останува одлична идеја и потврда за стручноста на авторот.

Во иднина, треба да се очекува префинет модел кој ќе има подобар фиксиран волан и „гуми“, а можеби и погонот ќе добие диференцијал.

Првата половина на видеото ја разработува темата на развојот, додека во втората дел може да го видите go-kart- во акција (возење)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda Scala Spider станува Slavia и потсетува на првите почетоци на марката

Jeep Renegade Orange Edition

Cupra Formentor e новиот официјален автомобил на ФК Барселона !

„Воскреснатиот” Aston Martin DB5 чини само 2,75 милиони фунти!

Фудбалерите на Баерн Минхен ќе возат електрични автомобили на Audi

Промотивно видео Rolls Royce Wraith Kryptos Collection Car

Tesla ја надмина вредноста на Toyota и стана највредна автомобилска марка

Storie Alfa Romeo, 10 епизода – Giulia и Stelvio се одраз на 110 години италијанска извонредност

Porsche 911 Turbo S или Taycan Turbo S…?