Годинава пристигнува уште посупериорен Lamborghini Urus ST-X

По највата од 2018 година во вид на концепт намнет исслучиво за тркачки патеки, Lamborghini Urus ST-X, лани  дебитираше, како прв супер SUV на тркачката сцена…

Urus ST-X на патеките ќе го видиме годинава, што е потврдено и од Маурицио Реџиани, шефот на одделот за истражување и развој на Lamborghini,  кој изјавил дека Urus ST-X ќе се појави на Lamborghini Super Trofeo Wolrd Final што ќе се одржи на 31 октомври и први ноември во Мисано, Италија.

„Ќе се одржи трка на која ќе го дмонстрира  форматот“, изјави кратко Реџиани.

Инаку, Urus ST-X нема да добие никакви подобрувања на моторот, што значи дека ќе го задржи 4,0-литарскиот bi-turbo бензинец со осум цилинри поставени во форма на латинската бува V, од  патничкиот Urus со 650 KС.

Меѓутоа, ќе биде полесен за 500 kg, и еќ има вкупна мас од 1.650 kg. и бидејќи ST-X верзијата е официјално потврдена, понудата на Urus ќе биде проширена, а се очекува и хибридна верзија на супер SUV моделот на Lamborghini.

Plug-in хибридната изведба за кој се зборува од 2018. година ќе мора да почека до 2021, а  платформата super SUV е веќе електрифицирана од страна на останатите брендови на VW групацијата, па Lamborghini својот момент го чека со добра причина.

Urus е различен од останатите корисници на таа платформа“, наведува како причина Реџиани, а купувачите ќе можат да уживаат во максимални перформанси, како и во режимот кој подразбира крајна ефикасност.

Како и во случајот со Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, Urus PHEV веројатно ќе располага со режим на возење на чисто електричен погон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW го смени шефот за развој на софтвери- Дојде како засилување, заминува како разочарување!

Jeep освои престижни награди со моделите Renegade, Wrangler и Grand Cherokee

Во идниот квартал Tesla планира да произведе рекорден број електрични возила

Новиот Bronco на нови фотки пред официјалната промоција

Cupra Tavascan и натаму останува концепт, засега без планови за производство

Едно цело село во Франција ќе вози Renault Zoe!

Брендирани маски и еколошки Fiat 500e за претседателот на Италија!

Ставата на Ferrari 250 GTO повеќе не е заштитена – реплики на повидок

Наскоро Mercedes-AMG GT Black Series