Голем интерес за електричен VW ID. Buzz

Volkswagen Electric ID. Buzz е практично веќе распродаден во Европа, неколку месеци пред да започнат испораките на овој модел.

Продажбата сега надмина 10.000 примероци, од кои 3.400 купија Норвежани.

Германските купувачи се на второто место, со 2.500 примероци, додека Белгија и Холандија обезбедија комбинирани 2.100 возила, пренесува Automotive News Europe.

Иако производниот ID. Buzza започна во фабриката на Volkswagen во Хановер уште во мај, се очекува првите автомобили да бидат испорачани на клиентите до октомври во континентална Европа. Велика Британија ги добива своите верзии со волан на десната страна на почетокот на 2023 година, додека американските купувачи ќе мора да почекаат до почетокот на 2024 година.

„10.000 нарачки без автомобилот да биде кај дилерот, а камоли клиентот да го вози. Едноставно е импресивно“, им напишал шефот за продажба на комерцијални возила на VW (VW Commercial Vehicle), Ларс Краузе (Lars Krause), на вработените во фабриката во Хановер во е-пошта што ја видел Automobilwoche.

„Многу сум задоволна од таа лична карта Buzz и ID. „Buzz Cargo веќе се продава толку добро“, рече Краузе. „На крајот на денот, сè уште сме во фаза на лансирање, пред лансирањето на пазарот. Претпродажбата сè уште не е започната во Франција и Велика Британија“.

Volkswagen ќе произведе 15.000 комбиња оваа година, со зголемување на производството на 60.000 следната година а 130.000 подоцна, пишува Automotive News Europe.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volkswagen ID.Buzz хит и пред да почне продажбата

Volvo привремено ја запре продажбата и понудата на лимузината Ѕ 60

Компанијата што произведува Јеер во Кина поднесе барање за стечај

GM го ревидира амбициозниот план за производство на EV во САД

Русија ја „моли“ Индија за испорака на потребни делови за автомобили, авиони…

Stellantis би можел целосно да се повлече од Кина

Горивата поевтинуваат бензините за два а дизелот за 1,5 денар

Три клучни проблеми за бавниот премин кон EV

VW нема да го згасне SEAT