Gordon Murray Design претстави градско, автономно, мини возило Motiv!

Од Gordon Murray Design (GMD) , деновиве, пристигна најава за мало градско превозно средство наречено Motiv, а во овој случај станува збор за потполно електричен автомобил, згора на тоа автономен и лесен, со само едно седиште иако стаса и напомена дека покрај истото може да се вгради и уште едно седиште…

Креацијата Motiv e долга 254 cm, широка 130 cm и тежи само 450 kg., пред се благодарение на широка употреба на алуминиум, при што покрај патничката верзија ќе биде понудена и верзија за дотур на стоки со багажен простор од  околу 1100– литри.

За погон се погрижила Delta Motorsport, a тоа подразбира електромотор со моќ од 20 kW/27 KS и батерија со капацитет од 17.3 kWh (за 40 минути може да се наполни до 80% од капацитетот).

Тоа возило со едно полнење на батериите може да помине околу 100 km, додека максималната брзина што ја постигнува изнесува 64 km/h.

Исто така за Motiv, помеѓу другото, се предвидени и gullwing врати и голем 24-инача централен дисплеј.

Инаку, Motiv официјална премиера ќе има денес во Лондон, но масовното производство на овој електричен Лилипутанец ќе почне дури за две до пет години!.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Nissan создал приспивна псна за деца што добро спијат само во автомобил!

Колкав период од животот европските возачи „губат“ барајќи паркинг!

Pagani Huayra во ексклузивно Imola издание вредно 5 милиони евра

Видео реклама: Новиот Land Rover Defender во новиот филм за Џејмс Бонд

Glickenhaus 007- Тркачки еспрес

Најавен хипер автомобил – Czinger 21C на Palexpo 2020

Lotus Elise посебна едиција за Австралија

Електричниот ѕвер Pininfarina Battista почна со тестови на тркачка патека

Apex Motor со нов „спортист“ на Palexpo 2020!