Gordon Murray ја засили екипата

Во август беше претставен T.50, супер автомобилот на легендарниот дизајнер Гордон Мареј и неговата компанија GMA …

Официјалното претставување на автомобилот помина, но најтешкиот и најтежок процес на развој допрва следува, па затоа GMA значително се засили. Мареј го донесе Дарио Франчити во својот тим, кому му беше доделена двојна улога.

Франчити ќе биде предводник на развојот на Т.50 и неговите тркачки Т.50, наменети само за патеката, но тој исто така ќе ја извршува улогата на гласноговорник, односно PR Gordon Murray Automotive.

Франшити не треба да биде претставен и е добро познат на сите љубители на автомобилизмот и моторспортот, а во своето CV, меѓу другото, има три победи на трките 500 во Индијанаполис, во неговата успешна кариера како возач на Индикар.

Предвидено е да се произведат само 125 парчиња T.50, од ​​кои 25 парчиња верзија T.50s кои не се легални за пат и се наменети само за возење по патеката, но го делат истиот 3,9-литарски V12 погон развиен од GMA и Cossworth, со благ хибрид кој има 690 КС во стандардната верзија, додека верзијата Т.50 е зголемена на 720 КС.

Најголемата разлика ќе биде во менувачот. Патната верзија има рачен шестстепен менувач, додека таа за патеката ќе биде со секвенцијален менувач со систем „ paddle-shif “ за менување брзини преку лостовите на воланот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пет децении на брендот Range Rover

McLaren Elva Gulf Theme by MSO

Renault Megane eVision concept

Mitsubishi Eclipse Cross доби освежување

Legendarni Nissan NPT-90

Peugeot го стартува дигиталниот Salon Peugeot

VW Taos и официјално!

Peugeot-клучен играч за намалување на емисија на C0₂ на Roland-Garros 2020

Hyundai Elantra N TCR нов адут за натпреварување на Корејците