Горивата поевтинуваат бензините за два а дизелот за 1,5 денар

Од ноќеска на полноќ горивата на бензинските пумпи ширум земјава ќе се продаваат по нови пониски од досегашните цени, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на одлуката од 24.11.2022 година.

Според новите малопродажни цени од ноќеска на полноќ Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се намалуваат за два денара за литар, а Дизелот се намалува за 1,5 денари.

Со новата одлука литар Еуросупер БС-95 ќе се продава за 84,5 денари по литар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 86,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Еуродизелот од полноќ ќе изнесува  по 86,5 денари за литар.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tesla Model S поминал најмногу во зимски услови

Во Италија по најтешките сообраќајќи на виновниците трајно ќе им се одземе возачката дозвола

Hyundai стана трет по големина производител на автомобили во светот

Ќе нема веќе „МК“ на табличките на возилата, возачите ќе мора да ги заменат со „НМК“

Од полноќ дизелот поевтинува за 2,5 денари

Нова Acura ZDX

Автомобили што наскоро ќе останат без „наследници“

Недостатокот на чипови ќе се „смири“ оваа 2023 но не од „здрави“ причини

Најбрзиот сериски автомобил на светот е од понудата на Ford!