Great Wall Futurist Concept

Автомобилскиот гигант од Кина, компанијата Great Wall Motors на саемот во Пекинг, меѓу другото го претставува својот нов концепт автомобил Futurist…

Во вестите нема многу детали, но се наведува дека станува збор за луксузен електричен седан со ретро стил.

Се издвојуваат хромираните-камери наместо ревизори, тркалезни светла за магла, таканаречени самоубиствени врати, врати без рамки, отсуство на столбови Б.

Во внатрешноста се издвојуваат и ретро воланот со три крака, дигитални инструменти, мултимедијален систем, говорни команди и систем за автономно возење Ниво 3.

Поранешниот дизајнер на Land Rover, Фил Симонс (Phil Simmons) е одговорен за Futurist Project и треба да се напомене дека Futurist Concept се базира на нова платформа „Лимон“, која може да собере SUS мотори, како и Plug-in Hybrid, електричен или погон FCEV.

Конечно, познато е дека Futurist Concept има целосно електричен погон и автономија од 700 км.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претставен новиот Fiat Tipo Cross кој донесе и facelift на целата гама на Tipo

Специјална Lada 4×4 Black

Пет децении на брендот Range Rover

Fiat 500 Electric 3+1 со дополнителна трета врата

Hyundai i20 N и официјално

Уште еден автомобил на струја од Кина – NIO EE7

Се планира најмоќниот перформанс SUV на Баварците

Продолжен Bentley Bentayga LWB

Промовирани BMW X5 M и X6 M Competition First Edition