GTO Engineering Squalo инспириран од Ferrarijem 250 GTO

GTO Engineering, спевијалист за моделите на Ferrari од Велика Британија, го завршува својот нов проект…

Уште во минатата година тие ја потврдија работата на проектот на модерно Ferrari 250 GTO, со кодно име Moderna. Сега е објавено дека овој автомобил ќе се вика Squalo (Ајкула), а објавени се и нови слики.

Засега е познато дека Squalo ќе тежи помалку од 1000 кг (благодарение на употребата на јаглеродни влакна и алуминиум), како и дека ќе добие double-bubble (двоен меур) покрив.

Покрај тоа, тука се и модерните светла и издувниот систем, 18-инчните алуминиумски тркала…

Погонската единица 4,0-литарски бензинец, со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква V.

Агрегатот ќе доаша во комбинација со мануелен менувач на брзини.

GTO Engineering најавува дека на испорака ќе треба да се чека околу 18 месеци, но цената сè уште не е објавена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ferrari F125 TDE?

Од Германија најавен EV болид побрз од Rimac C_Two

Спортски концепт Suzuki Misano by IED

Хипер автомобил Viritech Apricale со 1100 КС

Volkswagen под истрага поради прво-априлската шега Voltswagen

Возете паметно и заштедете повеќе

Уникатен блиндиран Porsche 911

Луксузниот Bentley на кралицата на Англија на аукција!

Тркачка верзија на Volkswagen ID.4