Хамилтон сака поголемо присуство на жените во F1

Возачот на Mercedes, Луис Хамилтон, изјави дека би сакал да види повеќе жени во Формула 1 и дека сега има премногу пристрасност во овој спорт…

Во светлината на бројните промени кои следуваат по претстојниот почеток на новата сезона во Формула 1, Луис Хамилтон (Lewis Hamilton) во Барселона на паузата од првиот тест беше прашан што би сакал да промени, пишуваат специјализираните портали.

„Би сакал да видам повеќе жени меѓу стјуардите, имавме една или две минатата година. „Би било одлично да има жена и маж за директори на трка“, изјави Британецот.

Од 90 стјуарди на располагање на раководството на трката во текот на 2021 година, 88 беа мажи.

 

Даниел Рикардо (Daniel Ricciardo)  изјави дека би било одлично одлуките што ги носат стјуардите да бидат поконстантни и подоследни, а Хамилтон потоа ја „дополнил“ својата желба:

„Би сакал да додадам дека треба да се погрижиме да имаме непристрасни стјуарди.

Поранешните возачи се многу, многу добри пријатели со одредени луѓе, некои патуваат со нив и затоа можеби се склони да сакаат некого малку повеќе. „Мислам дека на Формула 1 ѝ требаат непристрасни луѓе кои ќе бидат фокусирани при донесување одлуки“, рекол Хамилтон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck