Harley-Davidson Country Cruiser – мотоцикл со две задни тркала

Европската custom сцена не може да се спореди со онаа во Соединетите држави, но тоа не значи дека не постојат работилници на континентот кои создаваат вонредни креации со две тркала…

Една таква е Thunderbike, од Германија, која стои зад овој Harley-Davidson мотоцикл изработен по мерка.

Врз основа на моделот Street Bob, оваа креација е направена со цел да се потенцира она што Thunderbike има да понуди во однос на вообичаените делови за мотоциклистичката компанија од Милвоки.

Неговите творци исто така го опишуваат како „совршено средство за олеснување на стресот во секојдневниот живот“.

Првите работи што се истакнуваат кога станува збор за овој Street Bob се тркалата.

Германците решија да стават две задни тркала на нивниот мотоцикл – заради симетријата и по избалансирани димензии: „предната“ фелна е широка 3 инчи, и обично оди наназад, додека фабричката задната е заменета со фелна од 5,5 инчи.

Двете тркала носат гуми Dunlop.

Долгиот список на други прилагодени делови вклучува делови дизајнирани и изработени од самиот Thunderbike.

Тоа се предни и задни браници, индикатори за промена на насоката и издувен систем. Сепак, последниот, мора да се каже е потпишан од Dr. Jekill & Mr. Hide.

Како и повеќето други проекти на германската работилница, Country Cruiser – како што е името на оваа креација – користи фабрички мотор Harley-Davidson, со капацитет од 1.750 кубни сантиметри.

Станува збор за единица Milwaukee Eight, која доаѓа без понатамошни подобрувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Suzuki подготвува хибридни мотоцикли!

Мотоцикл без звук ќе јури повеќе од 330 км/ч

Мотоциклите на BMW со адаптивен темпомат

Првиот Aston Martin AMB 001 мотоцикл тестиран на тркачка патека

Brixton Crossfire 500

Ducati Superleggera V4 и официјално стартува со производство

 Ducati Hypermotard 950 RVE

Vespa 946 Christian Dior – родена е новата икона!

MV Agusta планира нов F4