Hennessey Chevrolet Silverado Goliath 6×6 најжешкиот теренец на светот, засега!

Иако тјунинг-куќата Hennessey Performance најпрво стекна слава создавајќи хипер спортски автомобили, со овој теренец докажаа дека имаат знаење и за нешто сосема друго…

Љубителите на ултра способните теренци сè уште се сеќаваат на импресивниот Mercedes-Benz G63 AMG 6×6.

Во споредба со него, Hennessey Chevrolet Silverado Goliath 6×6 се чувствува како постар брат на стероиди.

Под хаубата се наоѓа мамутски 6,2-литарски мотор со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V, кој благодарение на огромниот механички компресор развива моќност од 705 КС и 914 Nm максимален вртежен момент.

Но, ако и тоа не е доволно за сопственикот, се подготвува комплет за зголемување на моќноста на околу 800 КС.

Како Hennessey Chevrolet Silverado Goliath 6×6 се однесува во пракса, погледнете го видеото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley Dezervator со лифт го искачувате автомобилот на кат во гаражата до станот

Porsche Vision Gran Turismo Spyder

Која автомобил најчесто се појавува во филмовите

Hennessey Venom F5 Roadster

Lucid Air Sapphire

Електричниот Zeekr 001постави нов рекорд во дрифт за EV

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Британец бил сопственик на дури 55 автомобили на FIAT

Czinger 21C V Max