Hennessey H850 Mustang

Американскиот Hennessey Performance го претставува Hennessey H850, уште посилна верзија на Mustang Dark Horse моделот 2024 година…

Бројката во името открива дека автомобилот сега има 850 КС од неговиот 5.0 литарски V8 мотор со супер полнач. Достапен е шест-брзински мануелен менувач Tremec или автоматски менувач со 10 брзини на Ford.

„Без сомнение, нашиот модел Dark Horse со 850 коњски сили ќе биде еден од највозбудливите и најмоќните автомобили на патиштата – сигурно ќе црта со својот потпис на татнежот на компресорот и издувните ноти“, вели основачот и извршен директор Џон Хенеси (John Hennessey).

Покрај поголема моќност, автомобилот доби и голем број надворешни промени. Тие вклучуваат алуминиумски тркала, ознака Hennessey, заден спојлер од јаглеродни влакна, странични пернии од карбонски влакна и преден сплитер од карбонски влакна.

Hennessey допрва треба да ги објави цените, но потврди дека неговата стандардна гарантна политика ќе остане дел од пакетот. Ова вклучува гаранција од три години или од изминати  36.000 милји (скоро 58.000 km). Производството започнува во четвртиот квартал од оваа 2023  година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти

Mercedes-AMG GLC 43 & Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance