Hennessey  Venom F5. со ергеле моќно 1.817 КС

Hennessey го покажа својот нов чекор кон целта за постигнување брзина поголема од 480 km/h, а станува збор за тестирање на моделот Venom F5.

Venom F5 ги „ослободи“ сите 1.817 КС и достигна брзина поголема од 400 km/h, што е уште еден чекор кон целта на овој хипер автомобил да забрза до повеќе од 483 km/h.

Hennessey   потврди за магазинот Carscoops дека „стабилноста е тестирана при брзини над 400 km/h“. Брзината е многу импресивна, но има и други автомобили кои можат да ја постигнат.

Сепак, Venom F5 нема намера да застане тука, туку продолжува по својот пат да ја премине границата од 483 km/h, а можеби и да достигне 500 km/h.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра