Hertz купува 175.000 EV од General Motors

Глобалната компанија за изнајмување автомобили Hertz планира да нарача 175.000 електрични возила од американскиот автомобилски гигант General Motors (GM) во следните пет години…

Договорoт што е претставен вклучува испораки на електрични возила до 2027 година и вклучува теренци, pick up камионети и луксузни автомобили од Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac и Bright Drop, пренесува АP.

„Возбудени сме што ќе соработуваме со GM за овој договор кој драматично ќе ја прошири понудата на електрични возила за клиентите на Hertz“, рече извршниот директор на Hertz, Стивен Шер. (Stephen Scherr).

Сегашната цел на Herz е четвртина од нејзината флота да биде електрични возила до крајот на 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Валентино Роси стана фабрички GT возач на BMW Motorsport

Honda се враќа во F1 со McLaren

Cupra Formula E

Дакар Рели 2023 заврши Ал -Атијах ја одбрани титулата

Дакар Рели 2023 низата етапни победи на Леб продолжува

12-та етапа на Дакар рели 2013 ја донесе 5-та победа на Леб

Дакар Рели 2023 во 11-та етапа Леб ја нанижа 4-та победа

Во 10-та етапа на Дакар 2023 Себастијан Леб со трета годинешна победа

Нарушена доминацијата на Tesla на пазарот на електрични автомобили во САД