Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Живееме во време кога е релативно лесно да се изнајми скап автомобил…

Има многу приватни агенции чија цел е да ви изнајмат егзотичен модел развиен од Ferrari или Lamborghini на еден ден или само на неколку часа и на тој начин да ви овозможат да седите зад воланот на автомобил, кој главно е резервиран само за богати. Но, пред повеќе од пет децении такво нешто не постоеше, а повеќето модели што ќе ги најдеме на паркинзите на Hertz, Enterprise и други агенции беа основните, оние за пошироката маса. Така беше се додека Ford не дојде до идеја да понуди специјално издание на Mustang наречено Shelby GT350.

Се рекламираше под слоганот „rent a racer“ или „изнајми тркачки автомобил“, а идејата бараше клиентот да изнајми Mustang за време на викендот, да учествува во професионален или аматерски мотоспорт, а потоа да го врати на Hertz. Таквото задоволство чинеше 17 долари (околу 150 „зелени банкноти“ според денешната вредност на парите) дневно и уште 17 центи (1,52 најмали зелени банкноти) по помината милја, а Ford состави 1.001 примерок. Тие беа обоени во црно со златни ленти, а обезбедија V6 мотор со 306 коњски сили.

Првите 85 единици пристигнаа со четиристепен мануелен менувач, а подоцна беше достапен и автоматски. Откако ќе заврши кариерата за изнајмување, автомобилите беа вратени на Ford кој ќе ги продаде како користени автомобили.

Слично нешто беше повторено неколку пати во текот на изминатата година, а пред нас сега е најскапиот Hertz Mustang некогаш виден.

Неговото име е GT500-H и на прв поглед можеме да заклучиме дека се заснова на најмоќниот сериски Ford досега произведен. Секако, тоа е новиот Mustang Shelby GT500 со своите 760 „коњски сили“ од 5,2-литарски мотор со осум цилиндри. На овој начин ќе се приклучи на веќе достапниот модел Shelby GT-H, базиран на стандардниот Mustang GT (460 „грла“ од 5,0-литарскиот мотор), но Hertz побара неколку промени кои ќе го направат GT500-H навистина специфичен .

Ова се однесува на поголем компресор конструиран од Випл, благодарение на кој моќноста скокна на дури 900 „коњи“. Целиот издувен систем исто така е заменет со оној развиен од Borle, а ќе биде достапен во две бои.

Првите деветнаесет единици ќе бидат обоени во познатата црна боја на Hertz со златни тркачки панделки, а бидејќи  Shelby American оваа година слави шест децении постоење, така и останатите шест примероци ќе пристигнат во бела боја со сини панделки.

Овој детаљ е многу важен бидејќи првиот Mustang Shelby од 1965 година беше достапен токму во таква комбинација. За жал, овој автомобил повеќе не е достапен со мануелен менувач, па јавноста ќе мора да се задоволи со седумстепен автоматик. Shelby American вели дека успеала да ја намали својата тежина за четиринаесет килограми благодарение на употребата на лесни материјали. Ќе биде достапен само во шест градови во Лас Вегас, Феникс, Тампа, Мајами, Орландо и Форт Мејерс.

Не знаеме колку ќе чини ова задоволство, но не се сомневаме дека списокот на заинтересирани клиенти ќе биде подолг.  Вистинската побарувачка ќе следи дури за две години, кога ќе му бидат вратени на Ford и ќе се продаваат како половни автомобили, па нема да не чуди ако бројките од продажбата се во милиони. А Hertz барем за момент успеа да го оттргне вниманието од вистинските пробл

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MINI на купувачите кои чекаат испораки им испраќа џиновски сложувалки

Се продава теренска изведба на Rolls Royce, сопственост на кралот на Мароко

До крајот на годината и специјален BMW M модел

Видео Goodwood Festival of Speed 2022

McLaren P1 Spider Lanzante

Се продава Fiat Tipo што го возел легендарниот Најџел Менсел

Alfa Romeo Giulia Speciale лимитирано издание во 15 примероци

Се продава единствениот Jaguar XJS Shooting Brake

Polestar 5 на „Фестивалот на брзината во Гудвуд“