Хибриден V8 Ferrari кон крајот на Мај!

По промоцијата на моделот F8 Tributo на последниот салон на автомобили во Женева, тековната година во март, (располага со V8 мотор со 720KS), Ferrari во текот на истава година ќе претстави на автомобилската сцена уште неколку новитети …

Првиот ќе биде нов спортски модел со централно поставен агрегат и тоа со хибриден погонски систем.

Премиерата на овој „спортист“, според информациите што пристигнуваат од Италија, би требало да се одржи веќе кон крајот на овој месец – Мај и тоа на посебен за тоа организиран настан.

Како што сега стојат работите, овој, засега неименуван новитет би можел да биде и поскап од погоре спомнатиот F8 Tributo моделот, но поконкретните детали допрва следуваат.

Од Италија исто така најавуваат дека до 2022 година, околу 60 проценти од гамата на оваа супер спортска марка ќе има свои хибридни варијанти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cupra Concept подготвена за Салонот во Франкфурт

Се враќа „монструмот“ Saleen 7 и пристигаат и два новитета!

Во Италија испитуваат со нова максимална брзина на автопат 150 km/h

И Toyota со Rover -концепт возило за освојување на нови планети!

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е

Новиот BMW X6 M пристигнува 2020

C8 Corvette – 2020 дебитира под името Stingray!?

Слеп механичар со полн гас возел низ пустина!

Најбрза куќа- колиба на тркала!