Hiperon Fosslin

Hiperon Motors е малезиски автомобилски стартап, кој со серија рендери најавува луксузен crossover на електричен/водороден погон наречен Fosslin…

Компанијата најавува почетна серија од 10 единици, со најава дека ќе бидат испорачани во третиот квартал од оваа година. Европското студио за дизајн на автомобили One One Lab беше задолжено за изгледот, со целото инженерство направено во САД.

Што се однесува до димензиите, моделот е долг 4880 mm, широк 1990 mm и висок 1689 mm, со растојание помеѓу оските од 2950 mm. Hyperon Fosslin може да се пофали со аеродинамична силуета со кратки настрешници и форма на купе-SUV.

Има и LED светла, стакло без рамка, таканаречени самоубиствени врати, заден спојлер, четири индивидуални седишта, голем панорамски покрив, потоа амбиентално осветлување, автоматска тризонска контрола на климата, греење на седиштата, хед-ап дисплеј, навигација, 3D опкружувачки звук систем , шест USB слотови…

Hyperon објави некои од техничките спецификации кои се најверојатно за целосно електричниот Fosslin, а не за водородната варијанта. Батеријата од 95 kWh ветува автономија на возење од 450 km.

Електричните мотори имаат 358 kW/487 КС и вртежен момент од 670 Nm, што овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 5 секунди и максимална брзина од 260 km/h.

Компанијата првично ќе произведе пет електрични и пет водородни Fosslin единици, кои треба да бидат испорачани во третиот квартал од годината.

По три месеци тестирање со избрани клиенти, Hyperon ветува дека ќе го направи Fosslin достапен во Азија, Европа и Северна Америка по сè уште непозната цена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…