Honda e:N SUV Concept & Honda e:N Coupe Concept

Друго од најавните концептни возила на Honda е e: N SUV Concept, чија премиера е на салонот за автомобили во Кина во Гуангжу,  каде покрај него е прикажан и e: N Coupe Concept.

e: N SUV Concept е навестување за тоа како ќе изгледа некој иден сериски SUV модел на Honda за Кина, еден од десетте електрични новитети за тој пазар во следните пет години.

Пет модели ќе се реализираат во соработка со компанијата GAC, а останатите пет ќе ги изработи Dongfeng Honda.

Сè уште нема многу детали, но другите модели од гамата e: N (Honda e: NS1 и Honda e: NP1) имаат автономија од 500 km и забрзуваат до 100 km/h за помалку од осум секунди.

Honda претходно соопшти дека развила нова платформа наречена e: N Architecture за своите e: N електрични возила и дека CATL ќе се грижи за батериите.

Како што се наведува, автомобилите ќе бидат забавни за возење, а ќе имаат најнова технологија Honda SENSING, CONNECT и Digital Cockpit.

Што се однесува до e: N, буквата e е таму за e: Technologies, а буквата N значи „Ново“ и „Следно“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

UAZ од Русија го напаѓа пазарот на теренски возила во САД

Новиот FIAT 500 со 19 –та награда во Европа

ŠKODA AUTO со тренинг Академија за продажба и пост-продажба

Toyota Venza sportski crossover дебитира во Кина

Новите згради во Велика Британија ќе мора да имаат приклучоци за полнење EV

Hycan Concept-S

Citroen CX5 јуриша на австралискиот пазар

Колку заработуваат производителите на автомобили

И тоа се случува и Rolls Royce отповикува свои автомобили!!!!