Honda подготвува нов атак на брзинскиот рекорд на машина за косење трева!

Пред шест години Honda направи исклучително брза косилка опремена со мотор од 1,0- литри, со 109 KS што јуреше со рекордна брзина од 187 km/h…

Но тој рекорд им го одземаа Норвежаните кои во  Viking/STIHL косилка монтирале американски мотор со осум цилиндри од Chevrolet Corvette C6 што и овозможи брзина од дури 215 km/h!

Како и да е во Honda не седеа со скрстени раце и подготвуваа одговор на „фрлената ракавица“ и подготвени се за поставувањ на нов Рекорд на Гинис. Нивната косилка, овој пат, го позајми погонот од Hondа Fireblade SP мотоциклот (значи уште се се’ прави во рамките на семејството).

Со тој мотор косилката на Honda развива моќност од 192 KS и 155 Nm вртежен момент, a Јапонците предвидуваат дека е во состојба да ја надмине брзината од 240 km/h!

Со  тоа ќе биде побрза од многу современи автомобили, но и покрај тоа ќе биде опремена со се што има и стандардната машина за косење на тревници.

Новиот рекорд Honda, ќе се обиде да го постави со поранешниот британски шампион во картинг – дамата Џесика Хокинс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најпознатиот автомобил на Џeмс Бонд повторно во производство- Цена „боли глава”

Екстремна заштита: Блиндирана G Class што ниту 13 кг. TNT не и можат ништо

Одложено пристигнувањето на Ford Mustang Mach-E во Европа

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Alfa Romeo 8C 2300 тркачка икона што знаела само за победи на жешките патеки!

Ралф Шумахер за свој нов автомобил ја избрал Lada Niva

Bentley Bacalar во бои на виножито!

Видео: Porsche 911 Turbo S забрзува до 100 km/h за 1,9 секунди