Honda повлекува повеќе од 330.000 возила поради проблеми со ретровизорите

Honda повлекува повеќе од 330.000 возила бидејќи грејните подлоги зад двата странични ретровизори можеби не се правилно прицврстени, што може да предизвика паѓање на стаклото на ретровизорот и зголемување на ризикот од судар…

Моделите на Honda вклучени во повлекувањето се моделите Odyssey и Passport произведени помеѓу 2020 и 2022 година и моделите Pilot и Ridgeline произведени во 2020 и 2021 година, објави АР.

Како што јави Tanjug, Националната управа за безбедност на сообраќајот на автопатите соопшти дека возилата не ги исполнуваат потребните услови кога станува збор за видливоста зад возилото.

Дилерите на Honda бесплатно ќе ги заменат страничните ретровизори на оштетените возила, а писмата за известување до сопствениците се  испратени овој месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aналитичарите гледааат значаен потенцијал во акциите на Ferrari

FIAT водечка автомобилска марка во групацијата Stellantis

На автопатиштата во Јапонија ќе има лента за автономни возила

Јужна Кореја co финансиска помош за производители на батерии

Новиот Fiat Punto ривал на Dacia Sandero

Haval Ruge и Haval Ruge Max

Toyota Motor Manufacturing Turkey

Големата понуда на автомобили може да поттикне „војна на цените“

KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа