Honda се враќа во F1 со McLaren

Иако формално се повлече од Формула 1 на крајот на 2021 година, Hona сериозно размислува за враќање на патеката во 2026 година како снабдувач на погонски единици…

Информацијата се појавија пред крајот на минатата 2022 година, кога јапонската фирма им се придружи на Red Bull Powertrains, Audi и Mercedes во регистрирањето на погонската група за 2026 година. Првично, многумина претпоставуваа дека Honda повторно ќе се здружи со Red Bull, кој моментално ги користи своите мотори, но без етикета. Сепак, имаше доста релевантни гласини кои сугерираат дека Honda ќе се врати во соработка со McLaren.

Претседателот на Honda Racing ја лансираше понудата на HRC со изјавата: „Ја регистриравме Honda како производител на мотори од 2026 година кај одговорните органи во Формула 1. Регулативата за 2026 година се движи кон јаглеродна неутралност, која ние како производител ја промовираме, така што ни се исти целите“.

Како што е познато, гигантот Апан се повлече од „најбрзиот циркус на светот“ на крајот од сезоната 2021 година, со освоената титула во конкуренција на возачи (Макс Верстапен). Беше очигледно дека фокусот на електрификацијата во автомобилскиот бизнис повеќе не го оправдува учеството во програмата Ф1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил