Honda ST125 Dax

Honda го најави враќањето на името Dax во својата линија на мали мотоцикли, а оваа година доаѓа нов модел.

Dax е надвор од производство повеќе од четири децении, но сега се враќа во гамата на јапонскиот производител.

Со тоа овој модел ќе им се придружи на моделите Monkey и MXS125 Thunder.

Неговото целосно име, ST125 Dax, го издава волуменот на мотоцикл тежок 107 килограми. Ќе има и превртени вилушки од 31 мм, двојни задни амортизери, тркала од 12 инчи и целосно LED осветлување. На таблата со инструменти има LCD екран, хромиран волан и држач за патници, бидејќи Duck е дизајниран да поддржува до две лица благодарение на челичната рамка за која Honda вели дека нуди многу моќ.

Сопирањето се врши благодарение на предниот диск од 220 mm, назад има диск од 190 mm. Дополнително, Dax ќе има и едноканален ABS.

Четиристепениот менувач ќе помогне да се испорача енергија од SOHC мотор со воздушно ладење со зафатнина од 124 кубика до задното тркало, а има и центрифугална спојка. Според достапните информации, Dax ќе има на располагање 9,25 КС и 10,8 Nm максимален вртежен момент.

Новиот Dax ќе изгледа како да потсетува на оригиналот, задржувајќи го познатото долго тело и кратките „нозе“ кои доведоа до тоа да го добие името по расата на кучињата јазовичари. Две бои ќе бидат меѓу опциите, „Pearl Nebula Red“ црвена или „Pearl Cadet Grey“ сива, и двете имаат препознатливо лого на Honda.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW Motorrad Baby cruiser

Husqvarna ја претстави enduro  линијата 2023 година

Новата линија на KTM 490 пристига кон крајот на годинава

Yamaha  го претстави новиот Tricity 125

Audi и Porsche влегуваат во  F1

Пристигнуваат три нови модели на BMW

Harley-Davidson Nightster

Yamaha TY-E 2.0

QJMotor 701 со два спортски новини во подготовка