Honda стартува со производство на новиот систем на горивни ќелии

Јапонската компанија Honda Motor Co соопшти дека ќе започне со производство на нов систем на водородни горивни ќелии оваа година, заеднички развиен со General Motors Co, и постепено ќе ја зголеми продажбата во текот на оваа деценија додека се обидува да го прошири својот бизнис во областа на водородот…

Honda ќе се стреми кон годишна продажба од околу 2.000 единици од новиот систем до средината на оваа деценија, соопшти компанијата во четвртокот, со цел таа да се зголеми на 60.000 единици годишно во 2030 година.

Јапонскиот производител на автомобили сака да ја прошири употребата на својот нов систем не само за сопствени електрични возила со горивни ќелии (FCEV), туку и за комерцијални возила како што се тешки камиони, стационарни електрани и градежни машини.

Honda ќе започне со производство на системи со водородни горивни ќелии оваа година преку заедничко вложување со GM, изјави високиот извршен директор на Honda, Шинџи Ојама за новинарите за време на настанот во Токио. Со системот на „следната генерација“, компанијата има за цел да ја удвои издржливоста во споредба со постариот систем на горивни ќелии и да ги намали трошоците за две третини.

„Бидејќи комерцијалните возила се користат ширум светот, нивната електрификација веројатно ќе се случи како и патничките автомобили“, рече Текуја Хасебе, генерален директор на одделот за развој на бизнис со водород на Honda.

Тоа најверојатно ќе доведе до дивергенција помеѓу камионите на батерии и камионите со горивни ќелии, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alvar Romeo Stelvio и Giullia 2026 добиваат електрична замена

Индустрискиот подвиг на Dacia

Е-велосипед со поголем домет од некои електрични автомобили…

BMW развива електричен мотоцикл со големина на G 310

Kолку се полоши евтините од премиум гумите

Peugeot 408 на тестот за избегнување лос

Tesla најави crash test на Cybertruck

Audi Q2 станува електричен модел

Mazda се приклучува на истражувањето за горива од новата генерација