Honda XL Transalp нов tourer на јапонската марка

Минатата година Honda регистрираше патенти за претстојниот модел Transalp на неколку клучни пазари ширум светот.

Сепак, најновите документи поднесени од јапонската компанија на 12 август потврдуваат дека новиот модел ќе се вика XL750 Transalp.

Ова можеби не е новост за добро упатените, но открива многу и за машината која наскоро треба да се најде на пазарот.

Да почнеме од почеток. Мотоциклот ADV на Honda, Africa Twin, е означен како CRF1000L. Ознаката CRF е  за авантуристичкиот мотоцикл на јапонската компанија, што значи дека може да се вози на или надвор од патот.

Со оглед на тоа што Transalp ја носи ознаката XL750, ова би можело да значи дека претстојниот модел од средната класа ќе биде повеќе ориентирана кон улицата ADV машина, како претходната генерација.

Сепак, со оглед на експлозијата на моделите ADV од средна класа, Transalp би можел да добие теренски третман, првенствено за да се справи со другите пазарни ривали.

Механички гледано, XL750 Transalp ќе го има истиот паралелен двоен мотор од 750 кубика што ќе се најде кај новиот модел Hornet

Што се однесува до Hornet, тој ќе биде прв на пазарот, додека Transalp би можел да биде лансиран во текот на следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Super Soco лансира два нови електрични мотоцикли

GasGas  RX 450F Replica наскоро на пазар

Moto Morini ја претстави линијата Seiemmezzo

Can-Am

MV Agusta Lucky Explorer 9.5 ќе биде посилна од нејзините ривали

Ducati Scrambler

Custom Ducati вреден половина милион долари!

MyMover – уникатен скутер на Piaggio достапен само на пазарот во земјата на Изгрејсонцето

MV Agusta F3, Turismo Veloce и Dragster со RC третман