Hongqi H9 –Премиум ривал на германското свето тројство доаѓа од Кина

Компанијата Hongqi ( Црвено знаме) на специјален настан на домашен терен, во Кина, ја промовира својата нај луксузна лимузина и воедно најскап модел – H9, со кој планира , барен на домашниот пазар, да преземе дел од купувачите на Audi А6, BMW Series 5  и Mercedes E Class, иако иезите тврдат дека нивна „инспирација“ и амбиција е повисока – Rolls Royce…

Станува збор за лимузина долга околу пет метри, со погон на тркалата од задната оска и воздушно потпирање ако опција …

За внатрешноста  се предвидени кожа, благородно дрво, дигитални инструменти и и информативно забавен систем, а тука се и адаптивен темпомат, панорамски покрив и полу автономен систем на возење (Ниво 2,5) .

Најлуксузната верзија на кинеското „Црвено знаме“ ќе може да се нарача и со индивидуални задни седишта што се  со електронско подесување, греење и вентилација.

Гамата на агрегати подразбира турбо бензински мотор, со четири цилиндри, со работен волумен од 2,0- литри, како и со шест цилиндри поставени фо форма на латинската буква V, со работен волумен од 3,0-литри  (и двата агрегата доаѓаат во комбинација со автоатски менувач на брзини со двојна спојка), при што верзијата со шест цилиндри од 0 до 100 km/h забрзува за помалку од осум  (8) секунди.

Продажбата на знаменосецот во кинеската компанија моделот H9 би требало да стартува некаде кон почетокот на летото, тековната 2020 година, но од Компанијата, во овој момент, не излегуваат со информации за цената, што веруваме ќе биде далеку пониска од таа на претставницит на германската премиум „света“ тројка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Unimog се „качи“ на највисокиот вулкан во светот и стана апсолутен рекордер

PD One автомобил што лета инспириран од Ferrari

Светската тнисерска ѕвезда- Новак Ѓоковиќ во реклама за Peugeot e-208

Автомобилската колеција на Пол Вокер продадена за 2,33 милиони доалри

BMW i4 concept пристигнува за малку повеќе од еден месец во Женева!

За првиот нов Chevrolet Corvette Stingray платени 3 милиони долари!

Audi и FC Bayern München продолжуваат заедно- фудбалерите добиваат e-tron!

Специјална Royale серија модели на Maserati за супер избирливи клинти!

Ford Mustang GT од филмот Bullitt продаден за 3,74 милиони долари