Husqvarna Norden 901 Expedition пристигнува оваа година

Веста за доаѓањето на поекстремна верзија на мотоциклот Husqvarna Norden 901 првпат се појави кон средината на минатата година…

Во тоа време, дилерите добија приватна презентација на прототипот на споменатиот модел. Сепак, најновите европски документи откриваат дека новата варијанта ќе биде претставена во текот на 2023 година.

И покрај првата слика од новиот мотоцикл кој веќе го најде својот пат на социјалните мрежи, шведската компанија, дел од групата Pierer Mobility, допрва треба да објави официјално соопштение.

Бидејќи основниот Norden 901 е базиран на KTM 890 Adventure, очекуваме варијантата Expedition да го користи 890 Adventure R како основа. Дополнително, може да има превртена предна вилушка WP Xplor 48 mm со патување од 240 mm и заден амортизер WP Xplor.

Исто така, документот потврдува дека не се направени никакви промени на моторот, што значи дека Expedition ќе се придвижува од истиот LC8c паралелно двоен агрегат кој е достапен со 103 КС при 8.000 вртежи во минута.

Сепак, растојание помеѓу оските е подолго поради подолгата предна вилушка, додека вкупната тежина на велосипедот исто така ќе се зголеми од 220 килограми на 229 килограми.

Врз основа на видеата објавени на социјалните мрежи, забележливо е дека Expedition се издвојува од стандардниот Norden 901 благодарение на новата боја и графика и штитници од легура.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One