Hyundai i20 N WRC

Хибридниот автомобил на Hyundai за овогодинешниот Светски шампионат во рели (WRC) ќе биде придвижуван од 1,6-литарски бензински турбо полнач со помош на електричен мотор.

Hyundai понуди одговор за електрификацијата на WRC автомобилот што беше најавена минатата година, а ќе се применува од овогодинешниот Светски шампионат во рели, кој започнува на 20 јануари во Монте Карло.

Хибридниот погон што доаѓа со новиот рели автомобил на Hyundai i20 N Rally1 2022 Edition се состои од 1,6-литарски турбо бензински мотор со 4 цилиндри, потпомогнат од електричен мотор, а возачот ќе има на располагање околу 500 коњски сили за ограничено време, што не потсети на потенцијалното рели „чудовиште“ од долго забранетата Група B.

За пренос на силата на двете оски е задолжен 5-брзински менувач, а употребата на сопирачки е задолжена за полнење на батериите.

Очекувано, во споредба со моделот со кој Hyundai учествуваше во WRC минатата сезона, хибридниот i20 N тежи околу 70 килограми.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck

Corvette Z06 70th Anniversary Edition како Pace Car на овогодинешниот Индијанaполис 500

Нов потпретседател на одделот за дизајн во Dacia

Hyundai би можел да ја прекине соработката со Rimac

Се укинува производството на Ford Fiesta во изведба со три врати

Dacia одбележа убав јубилеј 10 милиони произведени возила

Цените на автомобилите во Русија со енормен скок по воената интервенција

Победи на Владимир Тренески и Давид Малинковски на првите две трки од Twingo Cup

На Хунгароринг викендов почнува сезоната на Twingo Cup