Hyundai ќе понуди Ioniq 5 N перформанс изведба

Јужнокорејската марка ќе понуди перформанс издание на електричниот моделот Ioniq 5…

Алберт Бирман, раководител на одделот за развој на Hyundai, претходно потврди дека платформата E-GMP, користена од Ioniq 5  кадарна за „складирање“ до 600 КС на одредени модели. Значи, сите услови за жежoк hatchback се веќе создадени.

Ioniq 5 N, наводно, за да се оправда официјалното име на ова возило, би бил производ на перформансот N поделба на Hyundai, кој досега навистина добро се претстави со возила кои користат топлински генератори.

Бидејќи сестрата Kia EV6 е веќе достапна во GT варијанта која нуди исклучително добри перформанси, сосема е реално да се очекува Hyundai да понуди нешто слично.

Да потсетиме, Kia EV6 GT има моќни  585 електрични  „грла“ и 740 Nm, што ви овозможува спринт до 100 км/ч за само 3,5 секунди, додека крајната брзина е ограничена на 260 км/ч.

Значи, Hyundai најверојатно ќе го позајми погонскиот агрегат од сестринската марка, а развојот на Ioniq 5 N ќе биде краток и значително поевтин.

Кога можеше да се појави овој електричен врел отвор на пазарот? Неколку странски медиуми наведуваат дека перформанс електричните моделите на Hyundai’ ќе бидат претставени следната година, а отворањето на следниот саем за автомобили во Женева се наведува како еден од потенцијалните датуми.

Патем, неколку европски автомобилски новинари видоа корејски електрични модели во потесниот избор во неодамнешното објавување на списокот кандидати за престижната награда „Европски автомобил на годината“ за 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прототип на Ford Transit FCEV

Новиот Porsche 718 ќе има електричен погон

Тоyota во 2025 со нов Prius со нова технологија

Лесна платформа на Lotus за наследниците на Elise и Еvora

Првиот електричен Alfa Romeo пристигнува 2024 година

Unique Puncture-proof Tire System

Honda ги интензивира работите на автономни возила

Тајното оружје на Dacia против гребаници

Volkswagen отвори центар за истражување и развој на батерии