Hyundai Mufasa

Веројатно се сеќавате на анимираниот филм „Кралот Лав“ каде Муфаса чичкото на Симба, со подмолности го убива својот брат и таткото на малиот лав и го узурпира престолот  како „крал на саваната“…

На крајот на март, Hyundai ќе претстави нов SUV модел во Кина кој го нарече Mufasa (по ликот од цртаниот филм на Дизни, Кралот Лав спомнат во поднасловот на онформацијата).

Станува збор за возило со пет седишта, должина 4475 mm, ширина 1850 mm и висина 1686 mm.

Засега е познато дека во понудата ќе има 2.0-литарски бензински мотор со моќ од 118 kW/160 КС, додека хибридна верзија очигледно нема да има.

Сепак, овој теренец од 1910 килограми ќе може да достигне максимална брзина од 187 km/h.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…