Hyundai подготвува перформанс модел на струја

Корејците сакаат да продолжат да го подобруваат портфолиото на производи со N.

Hyundai вчера го претстави Konu N, потентен crossover со големи амбиции. Раководството на компанијата од Јужна Кореја верува дека моделот ќе достигне 11 000 клиенти оваа година, а ќе биде доставен до Европа, Северна Америка и домашниот пазар. Но, желбата на Hyundai е дополнително да го зголеми својот опсег N.

Всушност, планот е оваа марка да има дури 22 модели со додаток N, или N-Line до крајот на 2022 година.

Она што се очекува во иднина, кога станува збор за N возила, е потентната Elantra, потоа таква изведба на новиот Tucson, но и перформансен електричен модел.

Во суштина, оваа вест не изненадува. Hyundai не сакаше да даде многу детали за идниот адут EV N, но потврди дека ќе се заснова на платформата E-GMP што ја користи Ioniq 5.

Сепак, треба да се има предвид дека сестрата Kia веќе лансираше „жежок“ електричен автомобил – EV6 GT.

Креацијата на летири тркала на струја на Kia има 585 КС и 740 Nm и има големи шанси потенцијалниот ас на Hyundai да користи токму таков погонски систем.

Корејците исто така потврдија дека работат на технологија на горивни ќелии, односно на нејзината примена за перформанс возила. Тоа би бил вистински чекор напред, бидејќи досега, автомобилите што користат водород за производство на електрична енергија главно се сметаа за многу бавни четири тркала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault Arkana изненади на слалом тестот 77km

Роботизиран пешачки преми. Вештачка интелигенција одлучува за интервалите

BOSCH ја напаѓа Европа поради сеопфатната електрификација!

FIAT 500 со Safety mode на батеријата штеди струја каки мобилен телефон

Во Кина претставен EV што прочистува воздух!

По Volvo и Renault ја ограничи брзината на своите возила на 180 км/ч

Renault E – Teck и LEGO

Alfa Romeo ja напушта Giorgio платформата

Toyota развива нов Hydrogen мотор