Hyundai Sonata модел за 2024-та

Компанијата Hyundai Motor Company го откри изгледот на новата Sonata (година на моделот 2024), со нова ознака за седанот од осмата генерација што го најавува нејзиниот најспортски дизајн досега…

Преку повеќе од едноставно дотерување, новата Sonata го револуционизира имиџот на старата Sonata, лансирана во 2019 година, и повторно се раѓа како динамичен, прогресивен нов модел со ниски, елегантни пропорции, поагресивен стил и технологија ориентирана кон иднината. Новата Sonata претставува нов поглед на Coupe креација со четири врати што ја доловува суштината на дизајнерската филозофија „Sensuous Sportiness“ на Hyundai Motor.

Sonata го нагласува својот препознатлив имиџ со надворешен дизајн заснован на линијата N што пренесува спортски coupe style,  со долга хауба, ниска предна и брза линија на покривот. Надворешноста на Sonata со ниско прицврстување е пример за прогресивниот автомобилски дизајн и ја отелотворува „Спортноста“ со хоризонтална предна табла која го интегрира препознатливиот преден дел на Hyundai, со широка решетка и доводи за воздух за подинамичен и поагресивен изглед. Предните светла создаваат драматичен светлосен ефект, нагласувајќи го широкиот став на возилото и додавајќи футуристички шмек.

Динамичниот дизајн е нагласен со контрастот помеѓу острите, линеарни елементи и чистите, еластични површини. Црната облога по должината на каросеријата се издигнува кон задниот дел, давајќи ѝ на Sonata силен карактер. Назад, новите N-светилки дополнително го нагласуваат високо – технолошкиот имиџ и широкиот став на Sonata. Додавањето на заден спојлер, заедно со ексклузивни 19-инчни тркала на N Line, го засилува впечатокот за спортски седан со високи перформанси.

Внатрешноста на новата Sonata може да се пофали со распоред фокусиран на возачот кој одговара на нејзината спортска надворешна слика, истовремено имплементирајќи ги идните чувствителности на мобилност со деликатни високотехнолошки детали кои поддржуваат модерен начин на живот. За прв пат во модел на Hyundai, Sonata располага со панорамски заоблен екран кој комбинира 12,3-инчен дигитален кластер и 12,3-инчен AVN информативно забавен систем во модерен и едноставен распоред на контролната табла што ги нагласува хоризонталните линии и проширено чувство за простор.

Внатрешноста претрпе значителни надградби за подобрено искуство на патниците со вкусни комбинации на бои во внатрешноста за да се подобри чувството за спортски и премиум карактер во исто време. „Лебдечката“ тема на ентериерот на Sonata создава футуристичко расположение. Централната конзола е дополнително подобрена со потпирач за дланка што обезбедува поголема удобност за возачот со продолжување на потпирачот за рака.

Hyundai се уште не објави конкретни технички спецификации за модернизираната Sonata, но ги најавува сите детали за 30 март и салонот во Сеул. Некои извори, пак, наведуваат дека ќе се нуди со 2,5-литарски, со  четири цилиндри турбо бензински мотор со моќност од 290 КС и 421 Nm максимален вртежен момент.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“

Mini Clubman Final Edition