Hyundai Tucson го помина тестот на северен елен со солидни 71 км/ч

И популарниот SUV модел од Јужна Кореја Hyundai Tucson беше ставен на тестот популарно наречен „северна лос“…

Во режија на YouTube каналот KM77, новиот Hyundai Tucson го помина тестот на северната лос.

Тестот на лосот (северен елен) е во пракса слалом патека поставена за да ја тестира способноста на автомобилот.

Неговата реакција во екстремна ситуација на нагло менување на насоката на движење е клучна, а тестот бара автомобилот да ги избегнува „конусите“, а потоа веднаш да се врати на својата лента на возење.

Првиот обид беше со брзина од 76 км/ч, а Hyundai добро се снајде до задниот дел од патеката каде закачи конус и тестот не успеа.

И покрај фактот дека работите изгледаат прилично добро во пракса, на возачот му беа потребни 10 обиди со Tucson да го помине овој тест, со крајна брзина од 71 км/ ч.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Seres и Huawei на салонот во Шангај го покажаа SF5

Volkswagen ID.4 со најдобри оцени и максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот

Cyclocar автомобил што лета од Русија

Првиот електричен Ferrari потврден за 2025

Stellantis подготвува четири нови платформи за електрични модели

Новите Dacia Logan и Sandero Stepway на Euro NCAP тестот освоија по две ѕвезди

Rimac во нов комплекс ќе инвестира 200 милиони евра

Porsche подготвува и Cayenne на струја

Нов вид на тркала се менуваат како „оригами“