И Bentley со рекордна година

Bentley ги објави продажните резултати за 2021 година и тие покажуваат дека оваа марка продаде вкупно 14.695 од своите луксузни возила ширум светот минатата година…

Тоа е зголемување од 31 отсто во споредба со 2020 година (кога беа продадени 11.206 возила) и претставува нов годишен рекорд за Bentley.

Овој успех се должи на SUV моделот Bentayga, кој учествува со дури 40% од вкупната продажба на марката.

Исто така, Bentley истакнува дека хибридната верзија учествува со 20% од продажбата во палетата Bentayga.

Америка и Кина се најважните пазари за Bentley, бидејќи 57% од сите автомобили од оваа марка беа испорачани таму во 2021 година.

Што се однесува до пазарот на матичната земја Велика Британија, Bentley ја зголеми продажбата таму за 14% минатата година, така што пазарот во В. Британија учествува со 9% од нивната вкупна продажба за 2021 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги намалува субвенциите за купување EV

Новиот Audi RS3 co електричен мотор

Почна производството на Mercedes-AMG One

Новиот Porsche 911 GT3 RS на пазарот пристига 2023

Next.e.GO Mobile SE ќе произведува електрични автомобили во Македонија

Во Германија нови давачки за дизел и бензински автомобили а олеснувања за EV

Подновен беџот и имиџот на луксузниот автомобилски бренд

Илон Маск одличен дипломат -Tesla во Кина со „повластена“ позиција

Неофицијалните рендери открија многу можен изглед на претстојната BMW Серија 5.