И идниот Bugatti со мотор со внатрешно согорување но развиен од Мате Рима

Со Mistral и Bolide, Bugatti формално ја пее „лебедовата песна“ на 8.0-литарскиот W16 мотор.

Овој квад-турбо моќник ќе биде стар повеќе од 20 години во 2024 година, кога тимот од Молсхајм ќе ги испорача последните примероци на родстер и тркачка машина. Секако, тука се наметнува прашањето „што е следно?“. Наместо да „лепи“ значка на Bugatti на варијација на темата Nevera, новоформираната компанија развива нов хипер автомобил „од глава до пети“.

За ова неодамна зборуваше Мате Римац, кој вели дека развојот на моторот со внатрешно согорување го започнал две години пред спојувањето со Bugatti. Наведен како „хипер автомобил претворен за хибриден погон“, следното ремек дело ќе има „целосно луд“ мотор со внатрешно согорување, а шефот на компанијата вели дека ќе бидеме „издувани“ кога ќе се крене превезот следната година.

Триесет и четиригодишниот хрватски иноватор и бизнисмен истакна дека новиот модел на Bugatti нема да има никаква врска со постоечките модели: „Тој е целосно нов, така што нема ниту една компонента пренесена од Neverа. Сè е направено од основа.“ Нешто шокантно, првичниот план на Bugatti беше да го замени хипер автомобилот W16 со ривал на Ferrari Purosangua, но со електричен погон.

Разликите меѓу следното Bugatti и Nevera нема да бидат поврзани само со погонскиот систем, вели Rimac: „Заклучокот со Bugatti е тоа што ќе ја „одвртите“ операта и потоа ќе возите 400 km/h на автопатот. Ќе биде поубаво, со аналогна инструментација, нешто како рачни часовници. Со Rimac сакаме да направиме апсолутно лудило, чиста електрична енергија и лебдење со 60 km/h во облак од чад зад вас, автономни режими на возење, футуристички работи“.

Пред спојувањето со Rimac, Bugatti не беше во најдобра позиција, бидејќи матичната групација Volkswagen дури размислуваше да ја ликвидира пропаднатата француска марка или да најде нов сопственик. „VW имаше неколку опции, вклучително и укинување на марката или нејзина продажба“.

Мате Римац објаснува дека откако била донесена одлуката за спојување на двете компании, веднаш ги суспендирал првичните планови поврзани со лансирањето на теренец, одлучувајќи наместо тоа да работи на хибриден хипер автомобил. Ќе биде претставен следната година, но со испораките на Mistral и Bolide закажани за 2024 година, поверојатно е дека новото Bugatti нема да се појави на патиштата пред 2025 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И официјално Lamborghini Revuelto

Subaru планира нови хибридни и електрични автомобили за Америка

Пристигнува електричен VW Golf

Електричен Ram 1500 REV

Сите нови модели на ултра луксузниот бренд Rolls Royce ќе бидат електрични

Honda стартува со производство на новиот систем на горивни ќелии

Втора пролет на Dacia Spring

Емисиите кај хибридните автомобили се тројно поголеми одошто покажуваат официјалните тестови

Електричниот Rolls-Royce Spectre ја заврши третата фаза на тестирање