И по претпоследната етапа на Dakar  Rally се уште ништо не е јасно!

Пред нас е возбудлива расврска на Dakar Relly 2020, иао до пред само некој ден игледаше дека Карлос Сајнц ( Carlos Sainz) ќе освои уште една круна на најтешкото најпознато рели во стот

Но као  што стојат работите пред последната етапа задачата нема да му бие лесна. Денес во претпоследната етпа долга 744 km, од кои 379 km специјален испит победи Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel) во својот Mini баги, a на втората позиција се пласира возачот на Toyota Hilux насер Ал- Атијах (Nasser Al-Attiyah) со доцнење од само 10 секунди зад победникот.

Водчкиот во генералниот пласамн Шпанецот Карлос Сајнц стаса како трет во 11-та етапа, но со големо задонување од 8′:03” минути.

Тоа значи дека Шпанецот загуби поголем дел од предноста што ја имал пред стартот на оваа претполедна етапа на Dakar 2020  и дека сега пред има се уште голем но не и недотижна предност од 10′:17” минути.

Од друга страна на последната 12 и многу куса етапа долга 374 km Ал-Атијах нема што да згуби и од својот  Hilux мора да ја исцеди и последната капка на моќи и да с обиде да го стаса Сајнц, но и да се одбрани од налетите на Петерхансел што зад него дозни само шест сеунди . Навистина тесн разлики по повеќеод 7.000 km натправарување на тешкиот терен и под врелото пустинско сонце.

Поз         Бр.          Взач/Совозач                        Марка/Тим                             Време                    Доцнење

1             305          CARLOS SAINZ

LUCAS CRUZ             BAHRAIN JCW X-RAID TEAM       41h 37′ 51”

2             300          NASSER AL-ATTIYAH

MATTHIEU BAUMEL        TOYOTA GAZOO RACING       41h 48′ 08”              + 00h 10′ 17”

3             302          STÉPHANE PETERHANSEL

P                                  AULO FIUZA         BAHRAIN JCW X-RAID TEAM           41h 48′ 14”              + 00h 10′ 23”

4             309          YAZEED AL RAJHI

KONSTANTIN ZHILTSOV       OVERDRIVE TOYOTA            42h 25′ 48”              + 00h 47′ 57”

5             304          GINIEL DE VILLIERS

ALEX HARO BRAVO              TOYOTA GAZOO RACING     42h 44′ 25”              + 01h 06′ 34”

6             307          BERNHARD TEN BRINKE

TOM COLSOUL                      TOYOTA GAZOO RACING     42h 55′ 41”              + 01h 17′ 50”

7             311               ORLANDO TERRANOVA

BERNARDO GRAUE              X-RAID MINI JCW TEAM        43h 04′ 35”              + 01h 26′ 44”

8             315                  MATHIEU SERRADORI

FABIAN LURQUIN                  SRT RACING                         43h 30′ 23”              + 01h 52′ 32”

9             324                  YASIR SEAIDAN

KUZMICH ALEXY   RACE WORLD TEAM                            45h 22′ 32”              + 03h 44′ 41”

10            322            WEI HAN

MIN LIAO           GEELY AUTO SHELL LUBRICANT TEAM   45h 22′ 58”              + 03h 45′ 07”

И во конкуренцијата на мотоцикли ситуацијата е „затегната“ и на препоследната 11-та етапа повторно одлично возеше Пабло Куинтанила (Pablo Quintanilla) на Husqvarnа и победи пред фабричкиот возач на KTM, Матијас Валкнер (Matthias Walkner) и тоа со само девет секунди предност.

На третата позиција се пласира Лусиано Бенавидес (Luciano Benavides), кој вози за фабричката екипа на KTM.

Бранителот на титулата, Тоби Прајс (Toby Price) беше солиден и го освои петото место, па сег зад водечкиот Рики Брабек (RickyBrabec) доцни 22′:34” минути.

Како и да е Брабек ќе мора сериозна да стапне на педалот на гас и од својата Hondа да извлече максимум на последната етапа со оглед на тоа дека Квинтанила зад него доџни само 13′:56” минути.

Поз.        Бр.            Возач                                                   Марка Тим                                               Време                  Доцнење        1.               9            RICKY BRABEC  MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020                     38h 33′ 28”

2               5          PABLO QUINTANILLA   ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA F RACING   38h 47′ 24”       + 00h 13′ 56”

3                1          TOBY PRICE          ED BULL KTM FACTORY TEAM                                   39h 56′ 02”              + 00h 22′ 34”

4              2            MATTHIAS WALKNER RED BULL KTM FACTORY TEAM                       39h 03′ 21”            + 00h 29′ 53”

5              12               JOAN BARREDA BORT   MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020  39h 03′ 37”          +  00h 30′ 09”

6              17   JOSE IGNACIO CORNEJO MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020          39h 06′ 04”           + 00h 32′ 36”

7              16        UCIANO BENAVIDES        RED BULL KTM FACTORY TEAM                     39h 08′ 46”           + 00h 35′ 18”

8            22       FRANCO CAIMI        MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM           40h 12′ 42”             + 01h 39′ 14”

9           59      SKYLER HOWES         KLYMCIW RACING                                                          40h 32′ 57”              + 01h 59′ 29”

10           6        ANDREW SHORT   ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA F. RACING       40h 40′ 04”               + 02h 06′ 36”

Во конкуренција на kамионите мора да се случи чудо или голем дефект на камиотнот Kamaz  на Андреј Каргинов (Andrey Karginov) да не успеаe  повторнo да ја освои титулата на Dakar 2020.

На 11-та етапа дури четирите прво пласирани екипи биле камионите Kamaz, a дури на петата позиција се пласирал Виазовиќ со својот екипаж во Maz.

Во генералниот пласман Каргинов е пред тимскиот колега Антон Шибалов (Anton Shibalov) кој зад првопласиранот дозни  39′:33”, минотим а пред третопласиранот Виазович е речиси два часа (1:52′:14”).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најлуксузниот автомобил на Корејците доби ексклузивна варијанта

Porsche 718 Cayman GT4, 718 Spyder и 718 Cayman GTS 4.0 со автоматски менувачи

Twitter овозможи работа од дома за секогаш на вработените !

2021 Bentley Bentayga освежување за бестселерот на марката!

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември

„Милиони животи да се спасат на патиштата“- Жан Тод

Nissan го лансира специјалниот GT-R50 Italdesign вреден над милион долари !

Volkswagen Arteon coupe: евтина алтернатива на Audi A5 или нешто повеќe?!

Разбојникот го исфрлил сопственикот од автомобилот но потоа не знаел да излезе од него !