И Porsche Cayenne преминува на струја!

Новиот Macan не е единствениот модел што во скора иднина ќе помине на сосема електричен погонски систем, следи офанизва што го опфаќа и глобално популарниот SUV…

Ако му се верува на портпаролот на Porsche, моделот Cayenne е следниот од гамата на спортската премиум марка од Цуфенхаузен што би можел да премине на целосно електричен погон, пишуваат во британскиот портал AutoExpress.

Одлуката се уште не е конечно донесена , но расправаме за иднината на секој модел затоа што на бројни пазари купувачите бараат електрични автомобили “, објаснил претставникот на Porsche.

Кога во не така далечната 2002 година Porsche го претстави оригиналниот Cayenne многумина веруваа дека е тоа грешка што Porsche скапо ќе ја плати. Денес тоа е модел во трета генерација и еден од носителите на глобалниот успех на престижната марка.

Ако навистина се префрли на електричен погон најверојатно и ќе остане носител на успехот на брендот.

Потсетуваме, до тогаш на автомобилската сцена ќе стасаат и Taycan, но и неговото Cross Turismo издание, потоа уште еден SUV за кој во Porsche веруваат дека ќе донесе „дебел“ профит!.

Но, во моментов еден друг модел е во фокусот на вниманието.

Од Porsche го лансираа Cayenne Coupe, динамична форма на популарниот  SUV, што се нуди со моќни бензински мотори и со уште помоќна харизма.

А се е по цена над ривалите од рангот на BMW X6, Mercedes GLE Coupe и Audi Q8.!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!

Наскоро и официјално Polestar 2 а во производство вгодина!

Nissan X-Trail со нови и поефикасни мотори

Во Шангај Audi ќе се престави со  Audi AI: ME, Audi e-tron и Audi Q2L e-tron