И Punto би заживеал повторно ако Fiat се здружи со Renault

Минатата година FIAT го испрати во историја својот популарен градски автомобил Punto, но се чини дека на овој модел се уште не му е дојден крајот и дека има надеж за негово враќање на автомобилската сцена…

По навестувањата дека популарната „Точка“ од Торино би можела да се трансформира во crossover, што беше и логично ако се земат во предвид трендовите на глобалниот автомобилски пазар, сега пристигнуваат свежи вести, што индицираат повторно враќање на популарниот hatchback од Торино.

Како што пренесуваат специјализираните медиуми од Апенинскиот полуостров, Punto би можел да се врати во живот доколку FIAT се здружи со Renault.

Потсетуваме, веќе неколку месеци се шпекулира за можноста од фузирање на Fiat Chrysler Automobiles (FCA) и на Renault.

Така Punto би се вратил благодарение пред се на тоа што Renault има платформа за малите автомобили, а тоа пак би значело дека евентуалното ново Punto би било „брат близнак“ на новата генерација на моделот Renault Clio.

Инаку, FIAT го произведувал моделот Punto цели 25 години, a во тој период, во трите генерации на автомобилот, истиот е продаден во повеќе од  девет милиони примероци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lexus IS ситно брои до глобалната премиера на новата гeнерација

10-те најпопуларни автомобили во Германија

Porsche Behind the scenes: Ново доживување за сопствениците на возил од  брендов

Првиот човек на Tesla ја доби првата исплата од oколу 800 милиони долари

Електричен Hercules Alpha

BMW M2 (2021): нов ултра-спортски дериват на баварскиот компактен тркач

Murray T.50 со премиера во Август

Видео: Ken Block дрифтува во монструмот со шест тркала на Ford

Nissan се враќа на голема врата со дузина нови модели!