И Toyota Corolla во GR издание!

Неодамна претставениот жежок хечбек на Toyota моделот GR Yaris веднаш ги освои симпатиите и нанижа бројни позитивни критики, a истото се очекува и за идната спортска GR Corolla…

Како и за GR Yaris и за GR Corolla ќе се погрижи Gazoo Racing, но као што нештата вo моментот се поставени таквата Corolla, според пишувањата на специјализираните медиуми од Велика Британија , не би требало да се појави пред моделска 2023 година (барем кога е во прашање британскиот автомобилски пазар).

Се знае дека GR Corolla ќе го добие истиот 1,6-литарски турбо бензински мотор, со три цилиндри каков има и GR Yaris, но отворено останува прашањето со колкава сила ќе располага таа машина имплементирана во Corollа .

Инаку, и во овој случај агрегатот ќе доаѓа во комбинација со шест степен мануелен систем за пренос на силата.

Исто така, Toyota GR Corollа ќе биде опремена и со aero body kit (тоа подразбира проширување на калници-те, изменети одбојници, заден дифузор, како и спојлер на крајот на покривот...), тука се и сет на нови тркала од алуминиум, потоа модифицирано потпирање, поширока трага на тркалата, помоќни сопирачки за подобро кротење на спортскиот компактен хечбек…

Исто така и спортски издувен систем со две издувни цевки , како и дотерана внатрешност со спортски обликувани седишта (школки), со кожа обложено тркало на управувачот и секако сет на спортски профилирани педали од алуминиум.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Jaguar Land Rover Project Vector- иднината на убаната мобилност

2020 -Nissan Navara N-Guard унапреден работник за тешки задачи!

IED Tracy concept

Во Женава Toyota ќе настапи со мал crossover oд B сегментот

Во Женева деби на луксуз со Bentley Mulliner Bacalar

Конечно откриен Volkswagen Golf R (2021)- Top Gun компакт со 333 KS!

2021 Kia Sorento интуитивност за оубаво чувство во возењето!

Volkswagen Golf 8 GTD подготвен за дби на Palexpo 2020 во Женева!

HANKOOK е избран од AUDI за фабричко вградување во новите AUDI Q8 и SQ8