И Tucson во N performance дивизијата  на Hyundai

Спортската поделба на корејскиот производител Hyundai работи на спортска верзија на Tucson.

перформанс семејството N на Кореанците полека се зголемува а последната изведба ќе биде доатеоен конкурент на Audi SQ5 или на Cupra Ateca ,така пишува Auto Express.

Според информациите, идниот Tucson N ќе добие 3.3 литарски V6 мотор, чија моќност ќе изнесува околу 345 КС. што ќе му овозможи супериорни перформанси: спринт од 0 до 100 km/h за околу шест секунди.

Автомобилот ќе биде опремен со спортска суспензија и подобрена аеродинамика. а премиерата на Hyundai Tucson N е најавена за крајот на 2019 или почетокот на 2020 година, а се очекува Корејците да предложат и N-верзија на хечбекот i20.

Целта е тој да може да си конкурира со Renault Clio RS, Volkswagen Polo GTI и Ford Fiesta ST. Моделот треба да развие околу 230 или 250 КС.

Веќе е познато дека Корејците работат и на хибриден супер автомобил, што же биде лансиран под брендот Genesis и ќе се натпреварува со Ferrari и Porsche.!

Се почекува оа да биде Coupe со две седишта со бензински турбо мотор надополнет со неколку електромотори со вкупна моќност од околу 800 КС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Баварците со моќна артилерија- BMW X3 и X4

Иднината на pick-up е на струја или!!!

Porsche 356 A Speedster на аукција- Деликатес за колекционерите

Geely и Daimler го прошируваат партнерство

Новиот Renault Zoe со едно полнење на батериите минува 400km!

Alfa Romeo камиони- тоа би било фантастично

Шест децении Škoda Octavia (1959 – 2019)- Успешна приказна од Млада Болеслав

Abarth на прекрасен начин ја одбележа 70-годишнината од основањето

Citroën ќе го прослави 100-от роденден со единствена изложба!