И Tucson во N performance дивизијата  на Hyundai

Спортската поделба на корејскиот производител Hyundai работи на спортска верзија на Tucson.

перформанс семејството N на Кореанците полека се зголемува а последната изведба ќе биде доатеоен конкурент на Audi SQ5 или на Cupra Ateca ,така пишува Auto Express.

Според информациите, идниот Tucson N ќе добие 3.3 литарски V6 мотор, чија моќност ќе изнесува околу 345 КС. што ќе му овозможи супериорни перформанси: спринт од 0 до 100 km/h за околу шест секунди.

Автомобилот ќе биде опремен со спортска суспензија и подобрена аеродинамика. а премиерата на Hyundai Tucson N е најавена за крајот на 2019 или почетокот на 2020 година, а се очекува Корејците да предложат и N-верзија на хечбекот i20.

Целта е тој да може да си конкурира со Renault Clio RS, Volkswagen Polo GTI и Ford Fiesta ST. Моделот треба да развие околу 230 или 250 КС.

Веќе е познато дека Корејците работат и на хибриден супер автомобил, што же биде лансиран под брендот Genesis и ќе се натпреварува со Ferrari и Porsche.!

Се почекува оа да биде Coupe со две седишта со бензински турбо мотор надополнет со неколку електромотори со вкупна моќност од околу 800 КС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Honda подготвува нов атак на брзинскиот рекорд на машина за косење трева!

Aston Martin Vantage V12 Zagato Heritage Twins by R-Reforged- нова приказна!

Во чест на 100 годишнината Bentley произведува и луксузен мебел!

Nissan GT-R Nismo 2020 со деби на Њујорк 2019!

Apollo Intensa Emozione подготвена за производство

Светски автомобил на годината 2019 и hat trick за Jaguar I-Pace!

Наследникот на Lamborghini Aventador  со хибриден погон

Од производната лента се симна милионитиот VW Sharan

Поостарите возила од вчера за влез во центар на Лондон плаќаат 12,5 фунти