IAA 209 Frankfurt: Wey-S concept и Wey-X concept

Кинескиот бренд Wey (подбренд на компанијата Great Wall) на салонот за втомобили во Франкфурт изложи неколку свои концептни возила што го привлекоа внимението на новинарите и на јавноста…

Првиот од нив е Wey-S concept што ја најавива наредната генерација на моделот VV5, при што се одликува со „ динамичен и модерен дизајн“ по вкусот пред се на младите купувачи и на тие што така се чувствуваат.

Овој електричен crossover со 4×4 погон располага со моќ од  354KS, а од 0 до 100 km/h забрзува за 4,9 секунди.

Исто така неговата автономија со едно полнење на батериите изнесува околу 400 km.

Атрактивниот Wey-S concept назад има и така наречена врата за само убиство (задните врати се отвараат во спротивна насока од предните), тука се и големите алуминиумски тркала од 21 инча, потоа LED светлата, видео камерите, панорамски стаклен покрив, дигитална инструмент табла, контрола со гестови како и систем на препознавања на лица и систем за автономно возење од Ниво 4.

Покрај е изложен и  Wey-X concept, уште една електрична студија на Кинезите, што доаѓа со систем на автономно возење од Ниво 5.

Се спомнуваат и дигитални инструменти, систем за препонавање на лица, панорамски покрив, задни врата за самоубиство, внатрешност за четири патници, минималистички управувач, централна конзола со интегриран екран...

Во однос на перформансите фабриката наведува дека Wey-X concept од 0 до 100 km/h забрзува за 4,5 секунди, постигнува максимална брзина од 200 km/h и има автономија на возење со едно полнење на батериите од околу 510 km.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Конечен изглед на VW Golf VIII во GTЕ изведба

Снимен DS 9- прекрасна креација на францускиот премиум бренд!

Нови mild-hybrid бензинци за Volvo XC90 

На саемот во Токио Mazda со прототип EV

Наредната генерација на Audi RS4 ќе има plug –  in хибриден погон

Volvo XC40 со plug-in хибрид

Новиот Fiat 500X Sport, предводник на обновената гама на crossover ѕвездата од Италија!

IAA Frankfurt 2019-Новиот Renault Captur, понапреден, поквалитетен, подобар…

IAA Framkfurt 2019 Abarth 595 Pista мали промени големи подобрувања