Идеално решение за SUV на Ferrari

Не е тајна дека италијанскиот производител во моментов го развива својот прв SUV  наречен Purosangue (на италијански, „чистокрвен“)…

Како и другите модели на Ferrari, тоа нема да биде целосно електрично возило, бидејќи Purosangue ќе има и мотор со внатрешно согорување.

Се шпекулира дека ќе ја спделиува платформата со моделот Roma, како и дека ќе понуди варијанти со V6 и V8 мотори.

Уште една опција е Purosangue да добие и хибридна верзија.

Во меѓувреме, италијанскиот дизајнер Јоакин Облигадо изготвил решение за електричниот хипер-теренец на Ferrari.

Рендерите ја истакнуваат каросеријата со екстремно ниска линија на покривот, покарактеристична за спортски модел отколку што е вообичаена  за SUV.

Без решетка на предната masка и со тенки LED фарови, Облiгадо ја спојува покривната линија со впечатлив дизајн и na предниот и на задниот дел на каросеријата.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

210 години PEUGEOT! Години исполнети со емоции, индивидуалност и иновации

Hyundai до 2028 на пазарот ќе исфрли автомобили што летаат!

Ferrari Omologata уникат направен врз основа на 812 Superfast

Bugatti со хипер „тркач“ на струја!

Босанскиот Tesla Cybertrack направен во Мостар, но нема електричен погон

McLaren Senna GTR LM уште посупериорни изведба на “спортистот“

Видео Најголемиот pick-up на светот

Cupra и Abt Sportsline во поход на Extreme E шампионатот

Vanderhall најави своја прва креација на четири тркала  – моделот Navarro