Идната генерација на Dacia Duster -хибриднa, но и натаму пристапна

Романскиот популарен „теренец“ Duster не може да ја избегне модернизацијата и о0ди во чекор со електрификацијата…

Dacia е вистинска бајка за автомобили, од пропаднат бренд до бренд што напредува под менаџментот на Renault. Романците не отстапуваат од нивната нискобуџетна филозофија, и така ќе биде и со новата генерација на нивниот теренец.

Жулиен Фери, менаџер задолжен за моделот Duster во Dacia, изјави дека новата генерација нема да има различен пристап од сегашниот модел. „Цел е одличен сооднос на цената и добиеното за та е одлична врска со плаќање“, рече Фери. Тој тврди дека Dacia ќе го задржи рецептот и ќе го подобри сето тоа според барањата на клиентите. Покрај тоа, Фери тврди и дека новиот Dacia Duster ќе остане опремен со атрибути за возење надвор од патот, што е една од големите доблести на ова возило.

Идниот романски теренец исто така ќе има право на хибридна технологија, иако останува да видиме за која варијанта ќе одлучи управата на Dacia, поточно Renault. Следниот Duster ќе биде поставен на CMF-B платформата на францускиот производител, што во превод значи дека практично ја дели архитектурата со сегашниот Captur.

Captur има право на две изданија – класичен хибрид, кој исто така е присутен во Clio, и plug -in хибрид, кој може да го движи автомобилот исклучиво со електрична енергија. Се чини поверојатно дека Duster ќе го преземе класичниот хибриден погон, бидејќи тој сепак е поевтин од plug-in варијантата.

Следната генерација треба да биде на пазарот во 2024 година, што значи дека би можеле да го видиме премиерот следната година. Што се однесува до опсегот на гамата на мотори на следната генерација Duster, засега, се е во сферата на шпекулации.

Сигурно е дека дизел -генераторите ќе бидат изоставени од понудата, а како што пишуваа француските новинари летово, воведната единица за напојување треба да биде 1.0 TCe со 90 КС. Овој мотор исто така може да се најде во сегашната итерација на моделот Sandero.

Новинарите од Франција веруваат дека Dacia ќе задржи многу прифатлива цена за новото издание на овој теренец. Според нивните предвидувања, основната верзија ќе чини околу 13.000 евра во таа земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нов Lexus LX

Подновување на Ford Focus!

Нов BMW Series 7 и електричната верзија i7

Ford Tourneo Connect

Подновена Подновена KIA Forte

Најнови слики Škoda Slavia

Zero Motorcycle

Новата ŠKODA KODIAQ SUV ве „плени“ за една минута!

Новиот Audi A4 пристига 2023 ги задржува бензинците и дизелите