Идната генерација на Dodge  Charger и Challenger ќе биде електрична

Знаеме дека електричните автомобили на крајот ќе испратат автомобили со бензин и дизел во минатото…

Некои производители ја прават оваа транзиција побрзо, некои побавно, но Dodge остана рај за саканиот V8 мотор. Сепак, тоа ќе се промени со следната генерација на Charger и Challenger, и покрај гласините за спротивното.

 

Платформата од новата генерација не само што ќе го отфрли Hemi V8, туку и сите други мотори со внатрешно согорување. Така, иконите V8 модели „muscle“ ќе станат чисто електрични.

Не е тајна дека Dodge работи на нов модел на електричeн muscle car. Најавен минатата година, се очекува да дебитира во концептна форма во следните неколку недели. Тоа ќе биде претходник на серискиот модел, чиј почеток на производство е закажан за 2024 година.

Шефот на Dodge, Тим Кунискис, претходно сугерираше дека неговото доаѓање не мора да значи крај за моторите со внатрешно согорување, па тој некако ја остави вратата отворена за шпекулации. Кунискис дури рече дека новата електрична платформа може да коегзистира со сегашната некое време. Сепак, сега знаеме дека кога актуелните Charger и Challenger ќе ја напуштат сцената, тоа ќе биде крајот на моќните и гласни V8 издувни оркестрации.

.

Ако има некаква утеха за љубителите на V8, се шпекулира дека компресоескиот Hellcat мотор со supercharger ќе влезе во историјата со раскош. Нова верзија која ќе користи E85 како гориво и треба да пристигне со верзија со 900 КС (а некој велат и повеќе октански грла) за потребите на Challenger пред работите о свои раце да ја земат батериите и електромоторите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Citroen C5 X Plug-in хибрид

Познато е колку ќе чини синтетичкото гориво

Porsche тврди дека EV може да бидат попрофитабилни од термичките

Ford развива полнач што самиот се „закачува“ за EV

Ford F -150 Tremor co V8 мотор

Mahindra претставува нова понуда на електрични возила

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde by ErreErre Fuoriserie, спортска икона со 510 KS

Cadillac Celestiq concept

Нов електромотор што продуцира високи перформанси не само на кус рок