Ineos планира повеќе нови модели вклучувајќи и два електрични

Ineos Automotive има амбициозен план да им понуди на клиентите три нови модели до крајот на деценијата…

Станува збор за возила кои ќе бидат позиционирани многу различно и ќе покриваат широк спектар на потенцијални клиенти. Според новиот извештај, прво ќе пристигне помал електричен SUV. Британскиот Autocar известува дека Ineos ќе го забрза развојот на EV SUV во обид да го победи Land Rover до лансирањето на очекуваниот електричен Defender.

Се верува дека работата на ова ново возило е добро во тек, а британското издание објави дека стајлингот е речиси завршен и дека компанијата ги става завршните работи на платформата. Во однос на димензиите, новиот модел (можеби наречен Grenadier Sport) ќе биде многу сличен по големина со Defender 90, кој е долг околу 430 cm. Новиот Ineos EV, наводно, ќе се базира на нова основа развиена специјално за електрични возила.

Според Autocar, компанијата цели на опсег од околу 250 милји (400 километри) со едно полнење на батеријата. Се верува дека Magna Steyr е силно вклучена во развојот на проектот.

„Ќе биде помал од Grenadier и ќе има свој карактер, но сепак ќе изгледа како помал брат – семејната сличност ќе биде тука“, коментира сопственикот на Ineos, Џим Ретклиф (Jim Ratcliffe). Друг електричен модел, исто така, наводно е во нафтоводот. Ќе се базира на истата платформа и ќе нуди и пристојни теренски способности, но ќе има поурбан стил и позиционирање.

 

Crossover моделот ќе биде сличен по големина на електричниот SUV, но ќе има подобро управување на патот од неговиот брат фокусиран на терен. Ineos планира и поголем луксузен модел.  Сепак, тоа нема да биде целосно нов модел, туку ќе има форма на мошне модифицирана и луксузна верзија на Grenadier.

Исто така, се очекува да изгуби дел од теренските способности на Grenadier како компромис за повеќе луксузни карактеристики и подобра удобност во возењето. Сите три нови модели се очекува да бидат лансирани до крајот на декадата – 2030 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…