Испорачани првите ID.3 до купувачите

Volkswagen со големо задоцнување им ги испорача своите први автомобили ID.3 на клиентите во Дрезден и Волфсбург.

Според компанијата, досега се продадени повеќе од 25.000 први изданија, што е ограничено на 30.000 автомобили.

Volkswagen оствари важна етапна победа на својот одлучувачки пат во електричната ера, пишуваt  порталите.

Успехот или неуспехот на неговата е-стратегија ќе има влијание на позицијата, опстанокот, на чело на извршен директор Херберт Дис (Herbert Diess) на гигантот во Волфсбург.

Шеесет и едногодишниот топ менаџер стави сè на една картичка. Огромни суми на пари веќе се инвестирани во ID.3, компактниот SUV ID.4 и електричниот ID Bully. Buzz – во целата група, тоа ќе изнесува вкупно 33 милијарди евра до 2024 година.

Целта е да се стане лидер на пазарот за електро -мобилност и да го престигнат  електричниот пионер Tesla во иднина.

Дали е тоа реално? Неодамна имаше загриженост: ID.3 доаѓа веќе подолго време, наместо да се појави на пазарот летово, тој се појавува во септември, на почетокот на есента.

Покрај тоа, новиот електричен автомобил, кој треба да ја донесе компанијата на исто ниво со Тesla не доби добри критики во тестовите на специјализираните медиуми.

Автомобилот целосно напојуван со батерии воодушевува со неговите возни карактеристики, но има „значителна потреба за подобрувања“ во однос на електрониката.

Системот за навигација беше ограничен, а другите интернет услуги воопшто не работеле.

Изработката, исто така, остава многу да желби, дури и не ве потсетува  на докажаните модели како Golf, пишува „Auto Motor Sport“.

Од гледна точка на експертите, тоа не го менува фактот дека стратегијата на најголемиот германски производител на автомобили е сепак точна.

Според студијата на автомобилскиот институт Кемниц (Chemnitz Automotive Institute), Volkswagenн го достигнува чекор и моќта кога станува збор за електро-мобилност.

Според пресметките на авторите на истата студија, групацијата од Волфсбург ќе биде лидер на пазарот во Европа веќе до крајот на  тековната 2020 година.

Тоа е блиску и нема многу да чекаме за да се увериме во точноста на оваа прогноза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот човек на Cupra е нов шеф во Seat

В. Британија ќе им каже збогум на возилата со внатрешно согорување

Со изедначување на акцизата на екстра лесното гориво доби и животната средина и граѓаните

Салонот за автомобили во Детроит повторно одложен – за есента 2021

Нови камиони на сребрената ѕвезда  Actros F и Edition2

Уште една потврда дека времето на Автомобилски магазини е минато!

Нов скандал во светот на мобилноста-Nikola обвинет за измама!

ЕУ дополнително ги заостри нормите за CO2 емисиите

Колку чини новата S Class на домицилниот пазар