Истражувањето на Alfa Romeo покажа дека нивните клиенти не сакаат огромни екрани

Интерното истражување на Alfa Romeo покажа дека неговите клиенти не сакаат огромни екрани кои се протегаат од еден до друг агол на контролната табла.

Во изјава за британската Autocar, шефот на италијанскиот производител на автомобили Жан-Филип Импарато (Jean-Philippe Imparato) рече дека идните модели нема да добијат огромни екрани: „Се разбира, го почитувам она што го прави Mercedes со својата дигитална технологија, но моите клиенти не бараат инфо-забавни екрани широки од метар или 200 дигитални системи за помош при вклучување-исклучување, затоа што тој сака да биде типично за три недели за асистенција. сакаат да го возат автомобилот.

Импарато напомена дека ќе остане таблата со инструменти „cannocchiale“, дополнета со голем head-up дисплеј. Тој додаде дека се планира првиот модел што ќе го добие новиот изглед на таблата со инструменти да излезе во 2025 година и дека ќе ја усвои електричната архитектура STLA Brain.

Според стандардите во 2023 година, екраните што ги нуди Alfa Romeo се мали, со тоа што Giulia и Stelvio добиваат екрани од 8,8 инчи, додека Tonale добива 10,25-инчна инфозабавна единица. Сите три автомобили имаат дигитална инструмент табла од 12,3 инчи.

Во претходното интервју, Импарато рече дека идните модели ќе добијат инфозабава со „специјални карактеристики“ и големина на екран „над 13 инчи“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!