Изнајми наместо да купиш Land Rover и биди со впечатлив стил!

JLR je осмислил интересен начин дополнително да заработи, а на возачите да им овозможи да ја импресионираат средината

Во Лондон, В. Британија, JLR понудил навистина интересна услуга  – изнајмување на  Land Rover Discovery Sport.

Преку апликација, жителите на Лондон можат да го изнајмат овој престижен SUV, што ќе им биде довезен пред нивната врата.

 

За таа цел, подготвена е флота од  50 Land Rover Discovery Sport примероци, a основната идеја е на клиентите кои и воопшто немаат автомобил, да им се можност, преку викенд да се возат во луксузни автомобили, или, уште подобро, да се појават како гости на некоја свадба и да ги импресионираат присутните. Како што најавуваат од JLR, наскоро во флотата ќе се најдат и други модели на овој производител на престижни автомобили и тоа и од двете марки.

Колку и да изгледа дека станува бор за виц, вистина е’.

Всушност JLR не е прв кој го измислил таквиот тип на сервис, истото веќе го прават Mercedes, Volvo и Porsche, a целата идеја, од маркетиншки аспект, оди во повеќе насоки – да се најдат потенцијални купувачи што ќе се одлучат за купување возејќи модел од таа марка, ќе реализираат присуство на марката на улиците и ќе креираат имиџ така што возилото ќе се појавува на свечености, свадби и слични настани и манифестации и на крај, ќе заработат од тие кои всушност и не сакаат да купат автомобил.

А одлуката на JLR да овој сервис го понудат токму во Лондон не е случајна. Имено, малкумина знаат дека Англичаните кои живеат во престолнината на Обединетото кралство не сакаат да имаат автомобил, што е сосема разбирливо со оглед на сообраќајниот метеж, трошоците за такси за влез на автомобилот во град и проблемите со паркирањето.

Статистиката кажува дека Лондон „има“ најнизок проценст на сопственост врз автомобилите во Англија.

Дури 41% од домаќинствата во овој мегалополис немаат автомобил, додека во останатиот дел од Англија тој број изнесува двојно помалку, односно околу 20%  од домаќинствата немаат возило.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai со нов crossover Cretan во Шангај 2019

Volvo XC60 со Plastics Recycling Awards Europe

ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

Во Bentley подготвуваат поголем SUV

Се очекува експанзија на Aurus на пазарите во Азија!

Mazda отповика 190 илјади автомобили!

Škoda ја претставува својата електрична иднина на Шангај 2019

Новиот Transporter 6.1 дебитира на најголемиот светски саем за градежни машини и апарати

Нов караван Lada Granta cross во продажба од летово