Извештај од автомобилскиот пазар во Русија

Во Русија во ноември е забележан сериозен пад на продажбата од 20,4%.

Во претходниот месец овде беа регистрирани околу 125.000 нови автомобили, а ова е воедно петти месец по ред каде се индексира дефицитот на рускиот пазар.

Во периодот од јануари до ноември продадени се вкупно 1,439 милиони возила, што е благ пораст од 6,9%.

Кога станува збор за успехот на брендовите, на чело на колоната секако е домашната Lada.

Руската марка индексира 26.373 испораки, што е речиси двојно повеќе од нејзиниот најблизок придружник (Kia – 14.514).

Подиумот го комплетираше Hyundai со испорачани 14.395 примероци.

Renault заврши на четвртото место со 11.837 испорачани возила на четири тркала, додека Toyota беше на петтото место со 7.606 регистрации.

 

Топ 15 најпопуларни брендови во Русија во изминатиот месец:

Пласман производител ноември 2021 ноември 2020 разлика
1. Lada 26.373 38.064 –31%
2. Kia 14.514 21.012 –31%
3. Hyundai 14.395 17.469 –18%
4. Renault 11.837 13.852 –15%
5. Toyota 7.606 8.199 –7%
6. GAZ 5.428 5.540 –2%
7. Volkswagen 5.040 10.864 –54%
8. Škoda 5.000 9.666 –48%
9. Haval 4.909 1.628 +202%
10. Nissan 4.677 4.924 –5%
11. Chery 4.097 1.497 +174%
12. UAZ 3.070 4.109 –25%
13. Mitsubishi 3.023 2.839 +6%
14. Geely 2.826 2.015 +40%
15. Mazda 2.565 2.953 –13%

Главен збор кај моделот имаше Lada Vesta со 9.303 ново регистрирани регистрации, а потоа братската Lada Granta (7.231) и Hyundai Creta.

На четвртото место на листата е Kijin Rio,  кој бил избра на речиси 5.700 клиенти, додека на петтото место е Renault Duster со продадени 4.436 автомобили.

Топ 25 најпродавани модели во Русија во ноември:

PLASMAN MODEL NOVEMBAR 2021. NOVEMBAR 2020. RAZLIKA
1. Lada Vesta 9.035 11.771 –23%
2. Lada Granta 7.231 14.540 –50%
3. Hyundai Creta 6.513 7.692 –15%
4. Kia Rio 5.682 9.938 –43%
5. Renault Duster 4.436 3.453 +28%
6. Hyundai Solaris 4.255 5.791 –26%
7. Lada Niva Legend/Lada Niva Travel 3.618 5.761 –37%
8. Toyota RAV4 3.366 3.309 +2%
9. Lada Largus Universal 3.350 3.093 +8%
10. Toyota Camry 2.630 2.179 +21%
11. Haval Jolion 2.340
12. Volkswagen Polo 2.292 5.809 –60%
13. Chery Tiggo 4 2.217 608 +265%
14. Renault Captur 2.087 2.035 +3%
15. Škoda Rapid 1.991 3.805 –48%
16. Mazda CX-5 1.975 2.221 –11%
17. Renault Logan 1.925 4.211 –54%
18. Nissan Qashqai 1.885 1.843 +2%
19. Nissan X-Trail 1.875 1.890 –1%
20. Renault Arkana 1.845 1.878 –2%
21. Kia K5 1.789 2.271 –21%
22. Mitsubishi Outlander 1.731 2.054 –16%
23. Kia Sportage 1.593 2.651 –40%
24. Hyundai Tucson 1.564 3.003 –48%
25. Renault Sandero 1.516 2.218 –32%

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault го предава својот имот во Москва на Русите кои таму ќе произведуваат Moskvich

Прв држава со регистерска табличка налепница

Електричниот Fisker Pear на нови слики

Mobilize Duo како наследник на Renaulta Twizy

Bentley  бара промена на лимитите за В категорија (возачка)

Toyota Land Cruiser eден од „најдолговечните“ модели на пазарор распродаден за две години однапред

Mercedes најави ексклузивен бренд Mithos

Pagani C10 дебитира на 12 септември

Ferrari го стави Џастин Бибер на „Црна листа“